Stvarno pravo
Iskalnik
Brezplačno svetovanje
Mnenja strank
-
Pri gradnji smo imeli več problemov z izvajalci, saj se niso držali dogovorov glede materialov in ...
-
Imeli smo problem z banko in hipoteko, ker banka ni hotela izdati izbrisne pobotnice, po posvetu v ...
-
V bloku smo imeli stanovalca, ki ni plačeval stroškov in zato nismo vedeli kaj narediti, g. Miha nam ...
-
Dobri nasveti kako rešiti nam nerešljivo situacijo s sosedom. Priporočamo v primeru PGD ali ostale ...
-
Imam stanovanje na Plešičevi ulici 45, Ljubljana, sem lastnica le-tega, v njem živim. Stanovanje ...
Hipoteka |
Hipoteka je zastavna pravica na nepremičninah, ki so vpisane v zemljiško knjigo. Hipoteka je po naravi neposestna zastavna pravica, kar pomeni, da zastavitelj na nepremičnini ohrani posest in jo še naprej nemoteno uporablja. Hipoteka obsega nepremičnino v celoti, kot tudi vse njene sestavine in plodove, dokler ti niso ločeni od glavne stvari. Hipoteka obsega tudi pritikline, ki so v lasti zastavitelja. Vsak solastnik lahko ustanovi hipoteko na svojem idealnem deležu brez soglasja drugih solastnikov. Za pogodbeno ustanovitev hipoteke na celotni nepremičnini, ki je predmet solastnine, je potrebno soglasje vseh solastnikov. Če je nepremičnina v skupni lastnini, je lahko hipoteka ustanovljena le na nepremičnini kot celoti. Hipoteka nastane šele z vpisom v zemljiško knjigo. Vpis v zemljiško knjigo se opravi na podlagi listine, ki vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo. Hipoteka je namenjena zavarovanju terjatve vse do njenega dokončnega poplačila. Če je terjatev plačana delno, se hipoteka ne zmanjša. Ob delitvi nepremičnine, ki je obremenjena s hipoteko, je vsak od delov nepremičnine obremenjen s hipoteko v celoti. Hipoteka preneha z izbrisom iz zemljiške knjige, v katero je vpisana. Izbris hipoteke se lahko zahteva: če dolžnik plača terjatev, ki je z njo zavarovana; če terjatev, zavarovana s hipoteko, preneha; če se hipotekarni upnik odreče hipoteki; če je ista oseba postala lastnik nepremičnine in imetnik hipoteke na tej nepremičnini; če hipoteka s potekom časa ugasne; če se zastavljena stvar proda za poplačilo zavarovane terjatve. Nudimo informacije in pravno svetovanje na področju stvarnega prava. Pokličite 040 30 30 84 |
Komentarji
želim kupiti stanovanje, nad katerim ima Hipo-Banka hipoteko. Lastnik trdi da lahko. Je tak posel sploh mogoč pri notarju?
Hvala za odgovor.
Pri prodaji moje hiše,je kupec zavaroval delni dolg 50.000 eur s hipoteko svojega prijatelja.Ker dolg ni bil plačan sem uveljavljal hipoteko,tako, da sem nepremičnino odkupil sam.Vrednost nepremičnine je bila ocenjena na 50.000, dolg skupaj z obrestmi in stroški postopka pa znašajo 65.000 eur. S sklepom po razdelilnem naroku je sodišče napisalo, da je razliko dolžan plačati zastavitelj, odvetnica pa, da je dolžnik kupec hiše.
Prosim Vas, da mi odgovoriti,kdo je v resnici dolžan poravnati preostali dolg.
Za odgovor se Vam lepo zahvaljujem in lepo pozdravljam.
Milan
RSS kanal za komentarje tega sporočila.